Opis i sadržaj:
Ovim projektom nastoje se osigurati standardi prihvata stranaca koji su izrazili namjeru da traže azil i tražilaca azila, kao i odgovarajuća integracijska podrška osobama kojima je odobrena međunarodna zaštita u Crnoj Gori. Kroz projektne aktivnosti, Crveni krst Crne Gore će zajedno sa UNHCR-om pružiti podršku Ministarstvu unutrašnjih poslova kako bi ojačali mehanizme odgovora na različite potrebe UNHCR-ovih osoba od interesa i pružili im adekvatnu podršku. U cilju ostvarenja cilja projekta Crveni krst Crne Gore će pružati psihološku, psihosocijalnu i drugu pomoć za strance koji su izrazili namjeru da traže azil i lica sa međunarodnom zaštitom u Crnoj Gori.
Kako je sukob između Rusije i Ukrajine eskalirao u martu 2022. te se broj ukrajinskih izbjeglica u Crnoj Gori počeo rapidno povećavati – ukazala se potreba za hitnom reakcijom na terenu. Projekat, prvobitno zamišljen kao podrška tražiocima azila i osobama s međunarodnom zaštitom u ostvarivanju prava garantovanih Zakonom o međunarodnoj i supsidijarnoj zaštiti, uključuje još jednu ciljnu grupu kojoj je potrebna podrška na isti način – izbjeglice iz Ukrajine.
Na implementaciji ovog projekta, na terenu je angažovan mobilni tim koji 3 terenska radnika/ voditelja slučaja, 2 socijalna radnika i doktor.
Ciljevi:
- Poboljšanje uslova prijema i smještaja lica – stranaca koji su izrazili namjeru da traže azil i tražiocima azila;
- Olakšavanje procesa integracije licima kojima je odobrena međunarodna zaštita u Crnoj Gori;
- Lakši pristup obrazovanju;
- Slobodan pristup medicinskoj zaštiti;
- Uspostavljanje kvalitetne komunikacije između domicilne zajednice i zajednica koje su ciljne grupe projekta;
- Seksualno i rodno nasilje – prevencija i odgovor;
- Asistencija institucijama u pružanju pomoći tražiocima azila i licima u procesu integracije uz potpuno poštovanje međunarodno prihvaćenih standarda.
Aktivnosti:
- Pružanje PSP-a za posebno ranjive pojedince/porodice;
- Pružanje podrške za specifične medicinske slučajeve obezbjeđujući tretmane i ljekove;
- Organizovanje radionica;
- Redovan obilazak pojedinaca/porodica koje su u procesu integracije;
- Pružanje pomoći u komunikaciji sa institucijama;
- Informisanje javnosti.